Ochrona przed kleszczami

aparat gębowy kleszcza

Sezon letni kojarzy się z wieloma rzeczami. Przede wszystkim jest to wszechobecny upał, znacznie wygodniejszy ubiór i… niechciani goście w postaci kleszczy! Są one nieuniknionym elementem każdego ciepłego miesiąca i tak naprawdę walka z nimi bywa niesamowicie uciążliwa. Oczywiście jak możecie się domyślić, istnieją pewne sposoby, które mogą wam znacznie ułatwić tę nierówną walkę z tymi pasożytami!

Najpopularniejsze gatunki

Kleszcze należą do gromady pajęczaków, a w naszym kraju najczęściej mamy do czynienia z trzeba rodzajami kleszczy: pospolitymi, łąkowymi i obrzeżkiem gołębim, które niestety – są zdecydowanie najbardziej niebezpiecznymi ze wszystkich gatunków występujących w naturze. Zwykle atakują one zwierzęta takie jak zające, krowy czy naszych czworonożnych przyjaciel w postaci psów, jednak na nasze nieszczęście – lubię one także krew ludzką. Jak więc chronić się przed nimi?

Kiedy spacerować?

Przede wszystkim, jeżeli lubimy spacery, to zwróćmy szczególną uwagę na, to kiedy będą się one odbywać. Kleszcze żerują zwłaszcza rano i późnym popołudniem. Powinniśmy więc unikać tychże godzin i raczej w miarę możliwości wybierać godziny w okolicach 12:00. Na samym spacerze, musimy raczej unikać przydrożnych traw i niskich krzaków, gdzie kleszczy jest co niemiara! Nie chcemy przecież zwiększać możliwości ukąszenia!

mały kleszcz

Ogranicz wyjścia

Aby jeszcze bardziej zwiększyć nasze bezpieczeństwo, możemy odpowiednio przygotować się do każdego wyjścia w tym okresie żerowania. Mowa tutaj, chociażby o ubiorze okrywającym ciało jak długie spodnie czy bluzce z długim rękawem najlepiej w jasnych kolorach, gdyż co dziwne – kleszcze nie lubią takich barw! Nie zaszkodzi także wykorzystanie najróżniejszych preparatów odstraszających te szkodniki! Gdy jednak złapiecie „niepożądanego pasażera”, to nie możecie się tego bać! Wystarczy złapać go pęsetą i ruchem okrężnym wyjąć kleszcza!

najedzony kleszcz

Podsumowanie

Kleszcze bywają naprawdę męczące w okresie letnim, jednak nie ma co się załamywać! Wraz z przygotowaniem się na ich inwazję bez problemu jesteśmy w stanie z nimi wygrać. Czas na wygranie wojny!