Rak płuc – skąd on się bierze?

mężczyzna palący papierosy

Rak to bardzo niewdzięczna choroba, która niemalże zawsze atakuje znienacka i nijak można się do niej przygotować. Nie inaczej jest z rakiem płuc! Zwykle rozwija się on bardzo powoli, niemal niezauważenie, a gdy zaatakuje naprawdę, to potrafi naprawdę wyniszczyć człowieka niemalże w moment. Na jego rozwój ma wpływ to, czego dokładnie się spodziewacie, czyli palenie wyrobów tytoniowych.

Sami sobie to fundujemy

Mało jest chorób, na których rozwój mamy tak ogromny wpływ i praktycznie sami jesteśmy w stanie sobie je zafundować. Jedną z nich jest właśnie tak płuc! Na tę chorobę zapada około 20-30 tysięcy osób rocznie, a statystyki umieralności są znacznie mniej przyjemne dla kobiet i osób po 40 roku życia! Jednak w przypadku tej choroby, aż 90 procent zachorowań jest konsekwencją wieloletniego palenia papierosów! Co powoduje raka w pozostałych przypadkach! Przede wszystkim, chodzi tu o zanieczyszczenia środowiska, czy nawet pracę wydobywczą, przy materiałach radioaktywnych! Najgorsze jest to, że wcale nie musimy palić, aby być narażonym na raka! Przecież wiecie, czym jest palenie bierne, czyż nie?

wypalone papierosy

Objawy raka

rentgen płucObjawy raka płuc są bardzo zróżnicowane. Jak już wspomnieliśmy, są one dość ciężkie do wykrycia, gdyż od pojawienia się pierwszej komórki nowotworowej, do rozwinięcia w pełnoprawną chorobę mija nie raz kilkanaście lub nawet kilkadziesiąt lat! Czasami ciężko je wyodrębnić, lecz są to na przykład poranny kaszel, duszności, krótki i świszczący oddech lub niemalże niekończące zapalenia oskrzeli czy krwawa flegma po odkrztuszeniu. Jeżeli czujemy, że powtarzają się one zbyt często, to możemy zacząć myśleć o tym, że nie jest to byle jakie przeziębienie czy inna choroba układu oddechowego. Wtedy warto pomyśleć o udaniu się do lekarza specjalisty!

Podsumowanie

Rak płuc jest straszną chorobą, ale nie powinniśmy obawiać się tego, że nasza walka jest z góry skazana na porażkę! Ważne jest jednak to, aby reagować szybko i zdecydowanie, gdy będziemy mieli, chociaż drobne podejrzenie, że z naszymi płucami dzieje się coś złego!