Żylaki – w jaki sposób powstają?

Żylaki oraz pojawiające się na naszych nogach pajączki czy naczynka krwionośne to przypadłość, która jest mocno lekceważona. To spory błąd. Wszystkie z tych dolegliwości bowiem to nie tylko defekty kosmetyczny i estetyczne, ale również zadatek do poważnych chorób układy krwionośnego. Zanim jednak skupimy się na leczeniu naszych przypadłości, może wypadałoby im przeciwdziałać, starając się nie dopuścić do ich powstania.

Jedną z głównych przyczyn powstawania żylaków na naszych nogach są predyspozycje genetyczne. Jeśli więc nasza mama lub babcia mają lub miały problemy z naczyniami krwionośnymi kończyn dolnych, możemy spodziewać się, że nas może też to nie ominąć. Warto działać zawczasu i być przygotowaną w najlepszy możliwy sposób na nadejście wieku średniego i ewentualnych zmian żylnych.

A oto najczęstsze przyczyny pozagenetyczne powstawania żylaków na nogach:

 

Stojący lub siedzący tryb życia

We wszystkim należy znaleźć złoty środek. Również w trybie życia, jaki prowadzimy. Na powstawanie żylaków wpływ ma zarówno nadmiernie siedzący styl życia, jak i nadmiernie stojący. Nie bez powodu mówi się, że żylaki to choroba fryzjerów czy kelnerów. Spędzając całe dnie na nogach, narażają swoje żyły na ucisk i duże obciążenie. Również zawody siedzące są zagrożone. Spędzanie 8 czy 10 godzin na fotelu przed biurkiem nie jest wcale bezpieczniejsze od ciągłego stania.

źródło: Klinika Ambroziak

Dlatego właśnie powinnyśmy spróbować wszystko odpowiednio wyważyć. Jeśli pracujemy na stojąco – zadbajmy o to, by co jakiś czas usiąść i odpocząć. Jeśli pracujemy na siedząco – uprawiajmy sporty i ruszajmy się. Pomóc mogą nawet drobne ćwiczenia przy biurku – np. podnoszenie nóg czy robienie obrotów stopami.

Nieprawidłowy ubiór

Jak to możliwe, że nieprawidłowe ubieranie się wpływa na powstawanie pajączków i w efekcie żylaków? Wszystko dotyczyć będzie głównie ubierania zbyt obcisłych spodni oraz niedopasowanych butów – głównie na obcasach. Wówczas ciśnienie w żyłach wzrasta, a w butach jest gwałtownie hamowane, co skutkuje nagromadzeniem się jej w naczyniach krwionośnych stóp.

Chcąc zmniejszyć ryzyko wystąpienia zmian żylnych, powinnyśmy powoli rezygnować ze zbyt obcisłych ubrań oraz wysokich butów, które dodatkowo przecież mogą wywołać haluksy. Możemy zaopatrzyć się dodatkowo w specjalne rajstopy dostępne w aptekach o konkretnym stopniu ucisku.

Zła dieta

Do powstawania żylaków przyczynia się jednak również źle zoptymalizowana dieta. Mowa tu głównie o produktach i potrawach, w których znaleźć możemy spore ilości soli, sodu oraz innych elementów. Wpływają one negatywnie ze względu na swoje predyspozycje do zatrzymywania wody w organizmie, a co za tym idzie – do uczucia ciężkości i opuchlizny nóg.

Jeśli więc chcesz zmniejszyć ryzyko wystąpienia pajączków oraz żylaków – skup się również na zmodyfikowaniu swojej diety. Jedz dużo owoców, warzyw i błonnika.